Sorular Cevaplar

Mikrodalga Fırına Şeker Atılırsa Ne Olur?

Bugün sizlere mikrodalga ve onun kullanımı sonucunda şeker içinde atılırsa sonucunun nasıl olacağı konusunda bilgi vereceğiz. Mikrodalga bilindiği üzere yiyeceklerin hızla ısınması ve çözülmesi amaçlı kullanılmaktadır. İçeride olan sıcaklığın yüksek olması içeride elektromanyetik spektrumun radyo dalgaları ve kızıl ötesi ışınları ile ısınma işlemidir. Dalga frekansları doğrultusunda ısınması sağlanmaktadır. Işığın dalga frekansı yüksek olmasından dolayı yemeklerin ısıtılmasında elektromanyetik dalgalardan yararlanılır.

Mikrodalga fırına attığımız şeker deneyinde ise karşılaşacağımız sonuçlar çok farklı olmamaktadır. Mikrodalga şekere yaptığı etki doğrultusunda karşımıza çıkan sonuçta erime meydana gelmesi olmaktadır.

Mikrodalga fırınımızda 1 dakika en yüksek seviye beklettiğimiz zaman herhangi bir değişiklik olmaz. İlaveten bir dakika daha bekledikten sonra patlama çatlama herhangi bir etki vermez. Cam kase çok ısındığından dolayı şeker alttan erimeye başlar. Yaklaşık bir dakika daha beklettikten sonra koyu sarımsı bir renk ortaya çıkar. Kasenin ısınmış olması kaseyle temas eden kısımlar yanar.

Küp şekeler 3-4 dakika boyunca son ayarda bir patlama ve çatlama olmamaktadır. Şekerlerin erimesine neden olan ise mikrodalga ışınları doğrultusunda kasenin ısınması olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu