Sorular Cevaplar

Şurup Lekesi Nasıl Çıkar

Şuruplu tatlılar bizim kültürümüzde çok yapılır ve beğenilerek tüketilir. Bunlardan en tanınmışı baklavadır. Bir de değişik hastalıkların tedavisinde özellikle çocuklara verilmektedir. Yoğun miktarda şeker içeren şuruplar kullanılırken giysilerin, koltukların, yatakların ya da halının üzerine dökülebilmekte, lekelenmeye sebep olabilmektedir. Şurupla lekelenmiş bölgeler bekletilmeden temizlenmelidir. Çoğunuzun, temizleyelim ama şurup lekesi nasıl çıkar, diyeceğini tahmin ediyor ve sözü fazla uzatmadan yöntemlerine geçiyoruz.

Dökülen ve leke bırakan şurup eğer ilaç olarak kullanılan şuruplardansa bileşimleri farklı olabileceğinden eşyalarınız da çok hassas ise en kısa zamanda kuru temizleyiciye götürülmelidir. Genellikle şurup lekeleri suyla yıkanarak çıkabilmektedir. Yıkamadan önce bulaşık ya da çamaşır deterjanı ile ıslatıp hafifçe ovmakta lekelerin daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Hemen sonrasında makineye atıp normal koşullarda yıkamak en doğru yaklaşım olacaktır. Şuruplu tatlıların lekeleri hem şeker hem de yağ içermektedir ki böyle lekelerde de çabuk davranılmalı, bulaşık deterjanı ile ovarak makineye atılmalıdır.

Halı üzerine dökülmüşse kâğıt havlu ile şurup emdirildikten sonra halı şampuanı ya da bildiğiniz çamaşır deterjanı sıcak suda eritilerek halı çok bastırıp, lekenin derinlere inmesine fırsat vermeden fırçalanmalıdır. Arada bir kâğıt havluyla sıvılar emdirilip fırçalamaya devam edilmelidir. Halıda ya da başka bir yerde var olan ve çıkmayan inatçı şurup lekeleriyle karşı karşıya iseniz daha profesyonel bir çözüm düşünmelisiniz. Bizden ancak bu kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu