Okul

Mikroskobik Canlılar Nelerdir

Mikroskobik canlılar isimlerini gözle görülmeyecek kadar küçük olmalarından dolayı almıştır. Mikroskop yardımı ile görünebilen canlılardan olması mikroskobik sınıfına girmelerine neden olmuştur. Bu canlılar hayatımızın her alanında varlardır. Merceklerden yararlanılarak elde edilmesi mümkün olmaktadır. Toprakta, havada, suda, insan ve canlı vücutlarının içinde gözlemlenebilirler.

Mikroskobik canlılar hayatımızın her alanında olup yediğimiz besinlerin bozulmalarına dahi sebep olabilirler. Vücudumuza girmeleri ile çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

Zararlı mikroskobik canlılar
Vücudumuza girmeleri hastalıklara neden olur. Virüs ve bakterilerden oluşarak insanları etkiler. Tifo, kolera, verem, tetenos gibi hastalıkların kaynağıdır. Vücudumuzda solunum, ağız ve kan yoluyla bulaşmaları mümkündür.

Yararlı mikroskobik canlılar
Yediğimiz yiyeceklerden olan yoğurt, peynir, sirkenin oluşmasında yararlı mikroskobik canlılara ihtiyaç duyur. Toprakta bitki ve hayvan artıklarını doğaya karışması için yararlı mikroskobik canlıların etkisi gerekmektedir. Dünyamızı çöp yığınından kurtararak yaşamamıza olanak sağlar.

Mikroskobik canlıların isimleri
Prokaryotlar
Bakteriler
Arkea
Ökaryotlar
Protistler
Mikro Hayvanlar
Mantar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu