Okul

Ekosistemin Bozulmasının Nedenleri

Ekosistem canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için gereklidir. Çevremizdeki bütün canlılar bir bütün oluşturarak ekosistemin parçasıdır. Sürekli olarak etkileşim içinde olarak canlı ve cansız varlıkların parçası oldukları ekosistemin içindedir. Ekosistem son yıllarda çeşitli gelişmelerden dolayı zarar görmektedir.

Ekosistemde doğal bozulmalar
Doğal afetlerin meydana gelmesi canlıların yaşamını etkiliyor. Deprem, sel, yanardağ, tayfun, kuraklık gibi afetler canlıların yok olarak doğal afetin parçası olmaktan çıkıyor. Depremlere karşı çeşitli önlemler alınarak canlıların yaşamı korunması gerekmektedir.

İnsan kaynaklı bozulmalar
İnsanların neden olduğu bozulmalar canlı yaşamını doğrudan etkilemektedir. Hızlı nüfus artışına bağlı olarak insanlar etkilenir. Çevre tahribatı da yaşanması canlıların yok olmalarına neden olmaktadır. Bir canlının ekosistemin parçası olmaktan çıkması diğerlerinin de yaşamını etkilemektedir. İnsanların çevrelerine sahip çıkmamaları yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir.

Nüfus artışı
Dünya nüfusunda hızla artış yaşanması sonucunda insanlar doğrudan etkilenir. İhtiyaçlar beslenme ve barınma olarak artacağından diğer canlıların yaşam alanları etkilenmektedir. Ormanların tahrip edilmesi ekosistemde bulunan diğer canlıları da etkilemektedir.

Endüstrileşme
Sanayileşme, nükleer ve termik santrallerin kurulması bölgesel olarak canlıları etkilemektedir. Bacalardan çıkan gazlar dünyanın ısınmasına neden olup soğuk iklimlerde yaşayan canlıların doğudan etkilenmelerine sebeptir.

Ekonomik nedenleri
İşsizlik artması ile doğum oranının artması canlıların çevreyi tahrip etmesine neden olur. Canlıların ekonomik şartları yerine getirmesi yaşamlarını sürdürebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu