Okul

Mikroskobun Tarihsel Gelişimi Nasıldır

Yeryüzündeki mikroorganizma, canlı organizmaların bir kısmı gözle görülürken diğerleri gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Mikroorganizmalar canlı ama mikroskop olmadan görmek mümkün değildir. Canlıları inceleyerek gerekli araştırmaların yapılması için gerekli olmaktadır. İnsanlar bu icat sayesinde mikroorganizmaları inceleyerek canlı yaşamı sürdürebilir olmuşlardır.

Mikroskobun icadı Hollandalı mucit Zacharias Janssend tarafından 1590 yılında keşfedilmiştir. Tamir ettiği teleskoptan esinlenerek mikroskobu icat etmiştir. Almanyalı, İngiltereli ve İtalyan bilim adamları merceğin tersten çevrilmiş teleskop sayesinde cisimleri büyütmek için kullanabileceklerini fark etmişlerdir.

Zacharias Janssend, teleskoptan esinlenerek cisimleri 2 bin defa büyüterek geliştirmeyi başlamışlardır. Mikroskop adındaki alet sayesinde bilim insanları canlı organizmaları inceleyebilir olmuşlardır. Zararlı ve yararlı mikroorganizmalar üzerinde çalışma yaparak çeşitli hastalıkların tedavisi bulunmuştur.

Günümüzde kullanılan mikroskobun 17. yüzyılda Hollandalı Antoni, Leeuvenhoek ve İngiliz bilim adamı Robert Hooke tarafından geliştirilmiştir.

Teleskop daha modern hal almasında 1932 yılında elektron mikroskobu geliştirilmiştir. Berlin’de M. Knoli ve E. Ruska tarafından icat edilir. Önemli icatlar yapılarak mikroskobun büyütme oranında önemli gelişme elde edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu