Okul

Milli Değerlerimiz Nelerdir

Ulusal ve kültürel bakımından önemli değerlerimiz bu çerçeve içerisinde girmektedir. Her milletin benimsediği kendine ait milli değerleri bulunmaktadır. Toplumları bir araya getiren manevi bağları oluşmaktadırlar. Bunları gösteren dil, din, eğitim, gelenek ve görenekler olarak devam etmektedir.

Vatan: Üzerinde yaşadığımız kültürlerin bir araya toplandığı toprağa vatan denir. Vatan Türkler için sadece bir toprak parçası olmasından öte yüzyıllar boyunca yabancı devletlerin zulmüne uğramış olan bir halk oldu. Soykırımlarla karşı karşıya kalıp evleri harap edildi. Türk insanının en değerli varlığıdır “mevzu bahis vatan ise gerisi teferruattır” bize her şeyi anlatır.

Bayrak: Önemli değerlerimizden birisi olan ülkeyi simgeleyen renkli kumaş dikdörtgen şeklinde bayraktır. Türk milleti için vatan gibi canı pahasına koruyacakları varlıklardan birisidir. Dedelerimizin kanının rengini alması en derin duygulara hitap etmektedir.

Dil: Toplumda yaşayan farklı kültürde olan insanların iletişim kurmasını sağlayan dildir.

İstiklal Marşı: Ülkelerin kendisine ait milli marşları vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. Yüzyıllar boyunca yaşananları dile alarak diğer milli değerleri vurgulamıştır.

Aile: En önemlilerden birisidir savaşa giderken ailesini korumak için gözlerini kırpmadan canlarını verirler. Aile toplumsal yapının küçük parçalarıdır. Düşmanların zulmünden ailelerin zarar görmemesi için koşa koşa ölüme giden askerlerimizdir.

Din: Önemli manevi değerlerimizden birisidir, savaşlarda hücuma kalkan askerler Allah’ın adı ile giderler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu