Okul

Milli Egemenlik Nedir

Temel milli özgürlüğün, bizzat milletin kendisine ait olmasına milli egemenlik denir. Hiçbir baskı altında kalmadan kendi düşünce özgürlüğüne sahip olmak milli egemenliğin özelliklerinden biridir. Cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk’ün bu konudaki düşünceleri, milli egemenliğin millete ait olmasını desteklemektedir.

Milli Egemenlik Kaynakları

Milli egemenliğin oluşması ve milletin elinde olması için ihtiyaç duyulan bazı kaynaklar vardır. Bu konuda nüfus yoğunluğunun fazla olması milli egemenlik için gerekli ilk şartlardan biridir. Beyin gücü ve ekonomik gücün sağlam olması, bir milletin başka devletlerin boyunduruğu altında değil de kendi iradeleri çerçevelerinde yaşamalarını mümkün kılan maddeler arasındadır. İçinde bulunulan toplumun ahlak seviyesi ve bilim alanındaki gelişmeler, milli egemenliğin milletin elinde olmasını sağlamaktadır.

Milli Egemenliğin Özellikleri

Milli egemenliğin sahip olası gereken özellikler Atatürk tarafından şu şekilde açıklanmıştır:
Milli iradenin tek olduğu ve bu birliğin bozulmasına kimsenin gücünün yetmeyeceği şekilde açıklamıştır. Aynı zamanda bir biti olarak ele alınan milli egemenliğin devredilemez ve bölünemez olduğu açıkça belirtilmektedir. Milli egemenliğin bir ortaklık olarak kabul edilmemesi önemli vurgular arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu