Hayvanlar Alemi

Tavşanın Özellikleri Nelerdir

Sevimliliği ile adından söz ettiren tavşanlar, kendi içinde oldukça fazla türe sahip olan bir familyayı kapsamaktadır. Evde beslenen hayvanlar arasında bakımı en kolay olan hayvanlar arasındadır.

Tavşanların Genel Özellikleri

Memeli bir familyaya ait olan tavşanlar doğurarak çoğalan hayvanlardır. Yavrularına sadece bir hafta bakan tavşan, bir hafta sonunda yavrusunu bırakır. Kulaklarının iyi duyması ile ünlü olan tavşanların yılda iki kez tüy değiştirme özellikleri vardır. Hızlı koşma konusunda oldukça iyi olan tavşanların kulakları ayaklarına kadar uzanan boya sahiptir. Ot ile beslenen tavşanlar kemirgen hayvan grubuna girmektedir. Yediklerini iki kez öğüten bir sindirim sistemine sahip olan tavşanların ön dişleri sürekli uzayan bir yapıya sahiptir.

Tavşanlar Nasıl Yaşar?

Yaşam şartlarının elverişli olmamasından dolayı Antarktika dışında, tavşanlar istedikleri her yerde yaşayabilme kabiliyetine sahiptir. Bu konuda bulundukları ortama uyum sağlama da zorluk çekmezler. Çoğu tavşanın bulunduğu Kuzey Amerika, tavşanların yaşamak için seçtiği yerlerden biridir. Toprağın altında rahat eden tavşanlar aynı zamanda evcil olarak evde yetiştirilen hayvanlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu