Okul

Milli Gelir Nedir, Nasıl Hesaplanır

Milli gelirin ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle şu iki kavramı bilmek gerekir: Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ile Gayri Safi Milli Hasıla.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla; bir ülkenin sınırları içinde hem o ülkenin vatandaşları hem de yabancılar tarafından elde edilmiş olan gelirdir.

Gayri Safi Milli Hasıla; bir ülkenin vatandaşları tarafından, o ülkenin sınırları içinde ve dışında elde edilen gelirdir.

Milli Gelir Nedir?
Belli bir dönemin safi milli hasıla değerinden, aynı dönemin vergiler toplamının çıkarılmasıyla elde edilen tutar milli gelirdir. Milli gelir, başka bir tanımla üretilen hizmet ve malların net parasal değerine verilen isimdir.

Milli Geliri Neler Etkileyebilir
Milli geliri etkileyen belli başlı 3 mevzu vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi tüketim harcamalarıdır. Bir değeri tasarruf fonksiyonudur. Sonuncusu da ekonominin üretim ayağı için uygun koşulları hazırlayan yatırımlardır.

Milli Gelir Nasıl Hesaplanır
Milli gelirin hesaplanmasi için kullanılan 3 yöntem vardır. Üretim yoluyla milli gelir hesabı yapılarak, bir yılda üretilen hizmet ve malların parasal değerleri hesaplanır. Bunun dışında gelir yöntemiyle milli gelir hesabı yapılabilir ya da harcama yöntemiyle de milli gelir hesabı yapılabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu