Okul

Milli Kongre Cemiyetinin Diğer Cemiyetlerden Farkı

Kurtuluş Savaşında çeşitli cemiyetler faaliyete geçerek faydaları ve zararları dokunmuştur. Aralarında Milli Kongre Cemiyeti daha aktif ve etkin şekilde kendisini göstermiştir.

Milli Kongre Cemiyeti 29 kasım 1918’de İstanbul’da kurularak faaliyete geçmiştir. Kurucusu Göz Doktoru olan Esat Işık’tır. Kurtuluş Savaşı döneminde faaliyete geçerek etkinliğini sürdürmeye devam etti. Dönemin Damat Ferit Paşa’sı tarafından çeşitli baskılarla kapatılmaya çalışılmasına rağmen yılmadan mücadele etmiştir. Misak-ı Milli’nin kabul edilmesi için mücadele etmişlerdir.

Milli Kongre’ye göre ulusun bütün güçlerini tek çatı altında toplayarak işgalcilere karşı mücadele etmektir. Vatanın kurtuluşuna faydalarda bulunmak için çalışmalar yapmaktır. Milli kongre sayesinde insanlara bilgi aktarılır, çeşitli alanlarda mitingler düzenleyerek ulusun kurtuluşunu desteklemiştir. İstanbul işgal altına girene kadar varlığını desteklemiş ve korumuştur.

Geniş çaplı büyük kitlelere hakimiyet kurmak istemiştir. Beklenen sonuçlar istenildiği gibi olmamıştır. İzmir’in işgali için 23 mayıs’ta Sultanahmet Mitingi ile ülke genelinde ses getirdi. İstanbul’un kaderi cemiyetin kaderini de belirleyerek dağılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu