Okul

İnsanlar Takvime Neden İhtiyaç Duymuşlardır

Tarih boyunca insanlar zamanı takip etmişlerdir. Yaşadıkları dönemleri öğrenmiş, zamanın kendilerine getirilerini kullanmışlardır. Tarih boyunca zaman kavramını takip etmek istediler. Ay ve güneş ile ilgili hesaplamalar yaparak zamanı takip etmek için takvimler yapmışlardır.

İnsanlar geçmişten bugüne zamanı takip etmeyip öğrendiği zaman çeşitli takvimler yapmıştır. İnsanlar ilk zamanlardan itibaren ay ve güneşleri belirleyerek takvimler yapmıştır. İnsanlar takvimleri tarihi öğrenerek, zaman içinde değişiklik göstermiştir. İnsanlar işlerini sıraya koymak, planlı bir hayat yaşamak, programlı hareket ederek kararlar vermek için devamlı kullanır oldular.

Zaman kavramı artık insanların elinde olarak kullanmayı bilmişlerdir. Günleri, ayları, yılları bölerek zamanı takip eder olmuşlardır.

Güneş döngüsü ve astronomik olayların takibini yapabilir olmuşlardır. Hasat zamanını öğrenmek, suların yükselmesi, çekilmesi, doğa olaylarının belirlenmesin de etkili olmuştur. Uygarlıklar kendi ihtiyaçlarına yönelik takvimler belirlemiştir. Türklerin tarihte kullandığı en eski takvimi 12 hayvanlı Türk takvimidir. Günümüzde miladi ve hicri takvim yoğun olarak kullanılmaktadır. Yaşayan insanların yaşları, hesap kitap ettikleri herşeyi takvim sayesinde düzene koymuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu