Okul

Milli Mücadelede Başarı Sağlanmasında O Dönem Yayınlanan Gazetelerin Katkıları

Milli mücadele döneminde haberleşme ağı kritik önem taşımıştır. Avrupalı ülkelerin çok öncelerinde kullanması gelişmesi ve yükselişe geçmesine sebep olmuştur. Osmanlı artık eski gücünde olmadığı gibi yenilikleri yabancı devlet adamları ile ulaşabilir olmuştur. Gazete halkın üzerinde önemli etkileye sahip olduğundan erken yıllarda anlaşılarak ve yöneticiler tarafından kendi gazetelerini çıkarma çabası görülmüştür.

Ülkeyi oluşturan halkın en alt tabakasına kadar ulaşan gazeteler ülkenin kaderini belirleyecek değerlere sahip olmuştur. Atatürk’ün milli mücadele döneminde özellikle haberleşme alanında kullandıkları ağı oluşturmaktadır. Halkın alt tabakasına ulaşılması, insnaların yönlendirilerek alınan kararlar hakkında bilgi verilmesi sağlanmıştır. Alınan haberler halkın ve delegelerin hazırlıklarını yapmalarını sağlamıştır. Her bölgeye dakika dakika ulaşamayacağından günlük devamlı gazeteler çıkartıldı. O dönemlerde Anadolu Ajansı kurularak halka bildiriler iletilmiştir. Birlik beraberlik içinde hareket edilmesi herkesin aynı şeyden haberdar olması ile sağlanabilir olarak görülmüştür.

Kurtuluş Savaşı dönemlerinde Yunanlılar tarafından İzmir’in işgal edildiğini duyan halk harekete geçmiştir. Topyekün olarak yapılması gerekenlerı kavrayarak hemen çalışmalara başlamıştır. Ülkenin gidişatının olumsuz olması otoriteye olan güvensizliği ortaya çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu