Milli Mücadelenin Kazanılmasında Türk Milletinin Dayanışmasının Önemi

Milli mücadele dönemi yeni bir başlangıca giden yol olmuştur. Başarıya giden yolun birlik olmaktan geçtiği halka bildirilmiştir. Atatürk’ün azmi ve kararlılığı ile halkın iradesi başarıyı getirmiştir. Türk milleti yardımsever ve birbirlerine destek çıkan toplum olarak hareket etmişlerdir. En büyük başarı kararlılıkları ve kurtuluş mücadelesi olmuştur.

Milli mücadele yıllarında savaşların yaşanması, halkın yabancılara tanınan haklarından rahatsızlık duyması sıkıntıları getirmiştir. Umutsuzluk başlamış ve halkın haklarına sahip çıkan kimse olmamıştır. İklim şartları, erzak ve iletişim araçlarının kullanımı milli mücadele döneminde bir umut olarak görülmüştür. Osmanlı saltanatının ortadan kaldırılarak itilaf devletlerinin vatan topraklarından çıkartılması umut vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk halkın durumunun farkına vararak kararlılıkları ile başarıya ulaşılacağını görmüştür. Her ilden çeşitli delegelerin toplanarak genelgeler yapılmıştır. Halk tarafından desteklenerek birlik beraberlik sağlanmış olmuştur. Bir genelgede “milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracağını” söyleyerek Türk milletinin kararlılığını göstermiştir.

Gerektiğinde yeniden Samsun’a çıkarak Türk milletinin istikbalinin sağlanacağı ilelebet bağımsız kalacağını göstermiştir. Türk milleti kararlılıkla hareket ederek vatan topraklarını kanlarının son damlasına kadar koruyacağını göstermiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz