Okul

Özel Günlerin Toplumsal Paylaşımlar Açısından Önemi

Dünya üzerinde bir çok farklı millet olup kendilerine özgü kültürleri vardır. Gerek resmi ve dini olsun özel günler hep birlikte kutlanmaktadır. Toplumsal açıdan özel günlerde toplanılması o milletin birlikte kalkınarak istenilen noktaya ulaşmasındaki en büyük etken olmaktadır.

Özel günlerde toplumlar bir araya gelir, o günün anlam ve önemini anlayarak gerek kutlama, anma gibi çeşitli etkinliklerde bulunurlar. Gün 24 saati kapsayarak o gün içinde özel gün kutlanarak geçmektedir. Kişiler günün özelliğine göre hareket ederler. Örneği Hıristiyanların inanışlarına göre cadılar bayramında herkes elbiseler giyer, bal kabaklarını kapıların önüne koyulur, çeşitli şakalar yapıldığıdır. Günün önemi nasılsa öyle geçmektedir. İslam dünyasında bu günler daha çok ibadetle geçmektedir. Bayram zamanında kutlamalar yapılarak ziyaretler edilir, ibadetler yapılır ve hayırlar işlenmektedir. Küsler barıştırılarak gönüller alınıp günün güzel geçmesi sağlanır.

Toplumların ortak noktaları olması birbirleri ile paylaşımlarda bulunacağı çok şey olduğunu gösterir. Tanımak, kaynaşmak ve daha bir çok konuda birlikte zaman geçirirler. Yardımlaşma ve dayanışmayla birlikte daha etkin şekilde tanışıklıklar artar. Toplumun birbirlerine olan bağlılığı bu sayede gelişerek istenilen noktaya ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu