Dini Bilgiler

Milli Piyango Almak Haram mı

Yılbaşının yaklaşması ile milyonlarca insanın zengin olma hayaline kapılarak piyango bileti alıyorlar. Her yılbaşında umut bağlanan şans sadece birkaç kişiye çıkarak onların hayatını değiştiriyor. Bazen zenginlere çıkarak onların hayatı olduğu gibi devam ediyor. Din adamlarının tartıştığı konulardan biriside piyango bileti almak haram mı değil mi? Sorulan sorular dinine bağlı olanlar için oldukça önemlidir. Şans oyunu olduğu ve kumar olarak kabul edilip başkalarının parasını almak ne kadar doğru araştırılıyor. Tartışmalara yol alacan konu gündeme tekrardan geldi.

Büyük ikramiye 50 milyon TL olması milyonlarca insanın parası olduğu görülüyor. Tam biletlerin satışı 50, yarım 25, çeyrek 12.5 TL olarak belirlenmiştir. Ekmek ve ev geçindirerek miktarlar olmasından dolayı haram mı helal mi merak ediliyor.

Alo Fetva hattını arayan arkadaşımızın sorduğu soru doğrultusunda cevap geldi. Aydınlatan cevap ise “loto, at yarışı, piyango, yılbaşı çekilişi gibi şans oyunlarının haram” olduğu öğrenilmiştir. Bilet almak caiz değildir bunlar kumar oyunları yerine geçtiğinden dolayı İslam dinine yasaktır. Bilet almayarak paranızı hayır kurumuna bağışlayabilir veya fakirleri sevindirebilirsiniz.

Farkında olmadan bilet alınması durumunda günah olmadığı bilinmektedir. Kumar olarak değil de şans oyunu olarak alınan bilette herhangi bir günah görülmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu