Okul

Milli Varlığa Düşman Cemiyetler Nelerdir

Milli mücadele dönemi öncesinde milli varlığımızı tehdit eden cemiyetlerden olmuştur. Müslümanlar tarafından kurulan zararlı cemiyetler ülkemizi tehdit ediyor. Zararlı cemiyetler milli bütünlüğümüzü tehdit ederek yaşamımızı olumsuz etkilemektedir.

Hürriyet ve İtilaf Fırkası:
1919 yılında faaliyete geçerek aktif olarak rol oynamıştır.

Sulh ve Selamet-i Osmaniye Cemiyeti: Belli bir çatı altında toplanmaktadır. İstanbul hükümeti tarafından desteklenmiştir. Cemiyetin amaçları meşrutiyeti, hilafeti ve saltanatı savunmak olmuştur.

Teali-i İslam Cemiyeti: 19 Şubat 1919 kurulup hilafet ve ümmetçilik destekçisi olmuştur. İslam birliğinin kurulması adına hareket ederdi.

Kürt Teali Cemiyeti: Dış ülkelerden aldıkları destekler doğrultusunda bağımsız kürt devleti kurmak istemişlerdir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çeşitli faaliyetlere katılarak hareket etmiştir. İngilizlerin desteği cemiyete tam olmuştur.

Trabzon ve Havalisi Adem-i Merkeziyet Cemiyeti: 1919 Ocak ayında faaliyete geçti, 1919 Eylül ayında Hürriyet ve İtilaf Cemiyeti ile birleşerek birlikte hareket ettiler.

Milli varlığı tehdit ettiği gibi vatanın bütünlüğüne zarar veren cemiyetlerden olmuştur. Milletin devlete olan bağlılığı zayıflatarak hilafeti, saltanatı ve meşrutiyeti etkin kılmak istemişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu