Okul

Selçuklu Devletinin Yıkılmasının Nedenleri

Selçuklular 1038 – 1157 yılları arasında hüküm sürmüştür. Orta Asya’da hakimiyet kurduğu gibi Anadolu’yu da topraklarına katmıştır. Sultanları Selçuk bey ve devamında Ahmed Sencer olmuştur.

Yıkılmasında başta kendi sorunları olup yaptığı yanlış siyasi kararlar etkili olmuştur bunlar;

Ülke hanedan ailesinin ortak malı sayıldığından dolayı taht kavgaları daha çok artarak devlet işlerinin geri kalmasına sebep olmuştur.

Şehzadelerin yetiştirilmesi için yanlarına verilen atabeylerle birlikte eyaletlere gönderilmiştir. Atabeyler bunları fırsat bilerek bağımsızlıklarını ilan ederek devlet kurma girişimlerinde bulunmuş olmalarıdır.

Fatimilerin ve Şiilerin faaliyetlerinin artması yıkılışı hızlandırmıştır.

Abbasi halifelerine karşı mücadele etmeleri sonucunda dinlerde ayrılık olup halk tarafından yıkılış çok daha hızlanmıştır.

Türkmenler devletin kuruluşunda etkili olup onların küstürülmesi.

Batınilik hareketinin sonucunda Selçuklunun yıkılışı hızlanmıştır. İslam dinine ters düşenlerin olası ile birlikte Kuran-ı Kerimi kendilerince yorumlayarak halkı ayaklandırmıştır. Dini istismar ederek Selçukluların zarar görmesinin en büyük sebeplerinden oldu. İçten içe yıkılıma geçilmesinde etki yarattı. Batınilerden Hasan Sabah, hahaş gibi uyuşturucu maddeler kullanarak insanları savaşa göndermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu