Okul

Mimar Sinan’ın 4 Büyük Eseri Hakkında Bilgi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşayan Mimar Sinan baş mimar olup önemli eserler kendisi tarafından yapılmıştır. Yaptığı eserler halen günümüze kadar ulaşmış olup muhteşemliği görkemliği kendisini koruyor. Bir çok eseri kültür başkenti olan İstanbul ilinde olup çeşitli eserler ile paylaşılmıştır. Mimar Sinan tarafından yapılmış en önemli 4 eseri hakkında sizlere bilgiler.

Selimiye Camii
Edirne ilimizde bulunan camii, Mimar Sinan tarafından 80 yaşında yapılmıştır. Ustalık eserlerini son bir kez daha göstermek adına ortaya şaheser çıkarmıştır. Yapımı 1568 yılında başlayıp 14 Mart 1574 yılında bitmiştir. Osmanlı döneminden günümüze ulaşan önemli eserlerdendir. Yarım kubbe üzerine inşa yerine tek bir kubbe ile örtülmüştür. Ölçüleri 43.25 metre yükseklik, 31.25 metrede genişliği.

Süleymaniye Camii
Kanuni Sultan Süleyman için yapılan camii olup 1551-1558 yılları arasında tamamlanarak ibadete açılmıştır. Mimar Sinan kalfalık dönemlerinde bu eserini ortaya çıkarmıştır. İçersinde değişik yapılarda bulundu.

Şehzadebaşı Camii
Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1543 yılında ölen oğlu Şehzade Mehmet için yaptırmıştır. Yapılan caminin özellikleri 4 yarım kubbe üzerine 18.42 metre dev kubbe ile yapılmıştır.

Haseki Camii
İstanbul ilini Fatih ilçesinde yer alan camii Sultan Süleyman tarafından eşi olan Haseki Hürrem Sultan için 1538-1551 yılları arasında yaptırıldı. Cami içersinde külliye, medrese, imaret gibi bir çok yapıtta yer alıyor.

süleymaniye cami

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu