Okul

Mısır Kültürü Niçin Diğer Kültürlerden Etkilenmemiştir

Mısırlılar kültürel anlamda oldukça gelişmiş uygarlık olmalarından dolayı farklı kültürlerle etkileşimde bulunmamışlardır. Mısır halkı araştırmalarını bilime ve bilimsel çalışmalar üzerine yoğunlaşarak yapmışlardır. Tarihte ilk defa zamanın ölçülmesi için Nil nehri etrafına kurulan noktalarda suyun taşma süreleri hesaplanmıştır. Tarımsal faaliyetlerin daha düzenli şekilde yapılmasında en büyük katkıda bulunmuşlardır. Astronomi ile ilgilenerek takvimin geliştirilmesine katkıları oldu.

İnançlarına göre ölen kişilerin ikinci bir hayata bağlayacaklarıdır. Öldükten sonra tekrar dirilecek olmalarından bedenlerini mumyalayarak kullanmaları olmuştur. Mısır tıp biliminin gelişmesinde de faydaları dokunuştur. Mumyaların organlarından yola çıkarak ilaç yapımında çeşitli yöntemler denemişlerdir.

Mısır gelişmiş medeniyetlerden birisi olduğu gibi dış kültürler kendilerine bağlı şekilde olmaktadır. Çevresi doğal surlar (nehir, tepeler) çevrili olmasıyla bir çok kez istilaya uğramıştır. Kendi özgünlüğünü ve kültürel anlayışlarını daima korumayı başararak günlük hayatlarında yaşamışlardır. Mısırlıların iletişimde kullandığı yazı dili hiyeroglif’dir. Uzun yıllar boyunca çeşitli alanlarda çalışmalarını yürütmüşlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu