Okul

Mısırlılar Harflerin Yerine Sembolleri Neden Kullanmışlardır

M.Ö. binlerce yıllık tarihi olan Mısırlıları diğer medeniyetlerden ayıran özellik harflerin yerine sembolleri kullanmış olmalıdır. Mısır yazılarına bakıldığında semboller kullanılarak yazıldığı görülmekte. Her sembolün bir harfi temsil ederek anlatımlarda bulunduklarıdır. Kendi dönemlerinde ileri bir medeniyet olarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Bir çok medeniyet yaşamlarını örnek almıştır.

Mısır medeniyetlerine ait kalıntılarda yazının yerine sembollerin kullanıldığı göze çarpmaktadır. Her harfin yerine bir sembol kullanılarak anlatım yapılmıştır. Sembolleri okuma yazmasını bilen insanlar önemli yerde tutulmaktaydı. Medeniyetlerin önde gelen isimlerine özel eğitimler verilerek sembolleri anlamaları öğretmişlerdir. Günümüze kadar eserlere baktığımız Mısırlıların kullandıkları sembolleri görmekteyiz. O dönemin sosyal, ekonomik, siyasi bakışı, bilimsel gelişmeleri parşömenlere yazılmıştır.

Mısırlıların henüz neden yazı yerine sembol kullandıkları bilinmemekte. Ancak günümüzde bir çok teori öne atılmakta. Kendilerine en çok yakın gelen semboller üzerinden alfabe oluşturarak kullandıklarıdır. Kullanılan sembollere dikkat edildiğinde tanrısal bakış açılarını da yansıtmışlardır. Sembollerin bir kısmı inançları doğrultusundaki tanrılara benzetilmişlerdir. Kendi dinlerine olan düşkünlüklerini alfabelerinde kullandıkları da söylenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu