Okul

Evi Olmayan İnsanların Karşılaştığı Sorunlar

Başını sokacak dört duvarı olmayan insanlar yaz kış sokaklarda bin bir türlü zorlukla karşılaşır. Rahat bir yerde dünyaya gelebilir ancak geleceğe hazırlı olmayan insanların yaşadıkları sıkıntılar kaçınılmaz olur. Evsiz olup sokakta yaşamak ise bunlardan biridir. Hayatları boyunca yaşayacakları zorluklarla karşı karşıya kalırlar. Sıkıntılarının haddi hesabı olmaz.

Kışın buz gibi sokaklarda kalırlar. İçecek sıcak bir çorbaları dahi yoktur. Soğukta sığınacak yer ararlar bazen bankamatiklerin içerisi, bazen apartmanların merdivenleri, bazen sokaktaki banklarda kalırlar. Sıfırın altında soğuklukla mücadele ederler. Yerde yatıp uyurlar, soğukta sıcak kalmak için kartonların üzerine otururlar. Gidecek kalacak yerleri olmadığı gibi boğazlarından sıcak bir çorba dahi geçmez. Parklar, bahçeler, bankamatikler, kaldırımlar onların evleri oluyor. Yaz aylarında genelde park ve bahçelerde yaşıyorlar. Kışın soğuktan korunmak için kapalı ve korunaklı yerleri tercih ediyorlar. Bankamatikler birer sığınak yeri olarak orada yaşıyorlar. Kapalı yerlerde uzun süre kalamadıklarından dolayı bir müddet sonra polis tarafından çıkartılıyorlar.

Giyim ve yemek ihtiyaçlarını çoğu zaman çöplere atılmışlardan karşılıyorlar. Kimileri kendilerini halka kabul ettirerek akşam yemeğini çeşitli esnaf lokantalarında yiyebiliyorlar. Daima başkasına muhtaç olarak yaşamlarını sürdürüyorlar.

Bazen devletin evsizlere karşı spor salonlarında kurdukları alanlarda kalmalarına izin veriliyor. Sağlık hizmetleri, yiyecek hizmetleri, giyim ihtiyaçları karşılanmaktadı. Kış boyunca ağırlanır yazın ise gitmelerine izin verilir.

Dünya çapında 100 milyondan fazla evsiz var. BM raporları doğrultusunda 60 kişiden biri evsizdir. Yaşadıkları ülkelere öre oranları değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu