Okul

Mitoloji Nedir? Nasıl Oluşmuştur?

Mitoloji, bir halkın kültüründe tanrılar ve efsanevi canlıların yanı sıra kahramanlar, insanların yaratılışı üzerine çalışmalar yapılarak incelenerek yorumlanmasına denir. Mitolojik olarak olağanüstü olaylar ve ilahi güçler daha çok kendisini göstermektedir. Dinlerin inanışlarına göre mitolojik bulgular farklıdır.

Mitolojiler daha çok tanrılar, kahramanlık ve doğaüstü varlıklara yer vermektedir. Mitolojilere ülkelerin kuruluşları, milletlerin kurtuluşu ve meydana gelen doğa olayları ile kendisini gösterir. Genelde varlıkların nasıl yaratıldığı, insanların dini inançları doğrultusunda tanrıları konu almaktadır.

Yaygın olarak Yunan ve Mısır mitoloji üzerinde kendisini göstermektedir. Birden çok tanrılı inanışlarda tanrılara yer verilen mitolojik eserlere rastlanabilir. Genel olarak nasıl yapıldığı ve nasıl olacağı konusunda çalışmalar sağlanmaktadır. Efsaneler ile sözlü ve yazılı şekilde dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmıştır. Mitolojik kahramanlar ölümsüz ve objektiflik taşımazlar. İyi mitolojik kahraman olmasına rağmen kötü kahramanlarda olmaktadır.

Mitolojik eserlerin oluşumu yazarlar arasında ortak noktalardan olmayarak anlatımlar ve gerçekçiliğine bağlı olarak gösterilir. Tamamen bilinç altı olmasına rağmen kimisi de dini olarak kendisine inanış sağlayarak gösterir. Yazarlar kendi yaşam biçiminden bir şeyler ilave ederek göstermektedir.

Mısır Mitolojisi:
Mısırlılar tarih boyunca çok tanrılı dine inanmışlardır. Birden çok tanrı olup hepsinin farklı görevleri olmaktaydı. Tanrılar hakkında isimler verilmiş olup inanışları olmuştur. Örneğin Mısır tanrılarında en tanınmışları Osiris, eşi İsi ve oğlu Horus olmaktadır. Tanrıların farklı güçleri olup dünya üzerindeki yönetimleri farklılık göstermektedir.

Roma Mitolojisi: Romalılar doğa ve evrendekilerin yaratıcısı tanrı olduğu kabul etmekteydi. Kutsal bir ruh doğrultusunda kendisini tanıtıp göstermekte olduğudur. Her evi ve bir tanrının koruduğuna inanışları vardır.

Yunan Mitolojisi: En ünlü ve yaygın mitolojik tanrılara sahiptir. Dizi ve filmlere konu olan mitolojik kahramanlardan en güçlüsü Zeus, erkek kardeşleri Hades ve Poseidon olmaktadır. Tanrıların her birinin farklı görevleri vardır.

Hephaistos: Demirciler Tanrısı
Apollon: Güneş Tanrısı
Artemis: Ay Tanrıçası
Athena: Savaş ve Akıl Tanrıçası
Afrodit: Güzellik Tanrıçası
Ares: Savaş Tanrısı
Dionysos: Şarap Tanrısı
Henres: Tanrıların Habercisi idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu