Okul

Modern Toplum Olmak Ne Demektir

Modern toplum, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşan insanların içinde bulunduğu toplumdur. Devletin gösterdiği gelişmişlik, ileri düzeylikle yaşam biçimlerini ön plana çıkarmıştır. Modernlik, çağdaşlık doğrudan ilgili olarak çağın ötesinde görülmektedir. Modern toplumların çağdaşlık düşünceleri daha ileri boyutlarda olmaktadır. Bilim ve tekniğin gelişmesiyle beraber insanlar çağdaş toplumlar haline gelmişlerdir. Zaman içinde kendilerini geliştirmeleri, insana verdikleri değerin artması bu kıymet hükümlerinin revaçta olduğunu göstermektedir.

Modern toplumlarda bilim ve bilimselliğe verilen önem her alanda gösterilmektedir. Gerçekçi ve idealist fikirlerin ortaya çıkması bilimsel anlamda gelişmeler sağlamıştır. Kültürel, sanayi, ticaret alanında gelişme sağlarken modernizim de rol oynamıştır.

Bilim ve tekniğin gelişmişliği insanlığın daha çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında etkilidir. Özgür, eşitlikçi, adil, hoşgörülü bir toplumun oluşmasında gelişmişlik önemlidir. Modern toplumlar insana değer vererek onu ayrı bir yerde tutmaktadır.

Moderm toplumların her şeyin üstünde olduğu, ülkelerin yönetiminde dahi etkili olduğu ortadadır. Gelişmekte olan ülkeler modernleşmenin izlerine rastlanır. İnsanlara verilen önem gelişmişliktedir. Özellikleri arasında insana olan saygı, hayvana olan sevgi, her insanın yaşama hakkı olduğu düşüncesi başta gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu