Okul

Monte Kristo Kontu Kitap Özeti

Dünya eserlerinden sayılan ve herkesin okuması gereken klasik romanlardandır. Monte Kristo Kontu’nun yaşamına dair kesitler anlatarak neler yaşadığına şahit olunabilir.

Genç denizci Edmond Dantes’in çıktığı seferin dönüşü sonucunda olaylar başlar. İftira sonucunda hapishaneye düşer ve kurtulmak için çaba gösterir. Yaşlı bir mahkumdan uzanan yardım elini kabul ederek hapishaneden kurtulur. Kendisine bunu yapanların peşine düşerek intikamını alır.

Edmond Dantes fakir bir adamdır, Mercedes adındaki genç kızla aşk yaşamaktadır. İftiraya uğraması sonucunda işkence görerek okyanusun ortasındaki şatoya kapatılır. Allah’a dua eder ve bir şey olmadığında inancını kaybeder. Bir gün hapishane duvarlarından ses gelir. Yaşlı adam çıkar yanlış yönde tünel kazmış ve onun bulunduğu zindana gelmiştir. Yaşlı adamdan çok şey öğrenir. Bir gün tünel kazarken yaşlı adam vefat eder. Gardiyanlar adama bakar kefene sarıp okyanusa atacaklardır. Edmond bunları duyunca kefenin içinde kendisi girer. Okyanusa atılması ile sürüklenerek adaya ulaşır. Yaşlı adam ölmeden önce Edmond’a hazine haritası vermiştir. Hazineyi arar ve bulur bu sayede evine geri dönerek kendini kont gibi göstererek öcünü alır. Sevdiği kız olan Mercedes ile de evlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu