Okul

Niçin Besleniriz

Hayatımızı sürdürebilmek için beslenme ihtiyacı duyarız. İnsanların en temel ihtiyacı beslenme ve su içmektir. Beslenme ihtiyacı karşılanması vücudumuz için gerekli olan enerjiyi karşılar. Bir insan yaşamını devam ettirebilmesi için günlük düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir. Hayatımız boyunca beslenir ihtiyaçlarımızı karşılayarak yaşamımıza devam ederiz.

Bedenin yaşamsal olarak faaliyetleri yerine getirebilmesi için beslenmesi şarttır. Her canlı vücudu dışarıdan besin ihtiyacını karşılayarak yaşamına devam ederi. Vücut ihtiyacı karşılayamadığı takdirde rahatsızlanır ve faaliyetleri yerine getiremez. Güçsüzleşen vücudun nihayetin hareket kabiliyetini hepten kaybederek kalır.

Beslenme ihtiyacını karşıladığımızda vücudumuz gerekli enerjiyi alır. Hareket edebilir, sağlıklı düşünür, kararlar alabilir ve sosyal hayatımıza devam ederiz. Dinç, kuvvetli ve çevik vücuda bu sayede ulaşabiliriz. Günlük enerji ihtiyacı bu denli önemli olmaktadır. Mineral, karbonhidrat, protein, yağlar ve vitaminler fonksiyonel olarak ihtiyaçların karşılanmasında önemlidir. Sağlıklı yaşama önem veren biri günlük her şeyden az miktarda tüketmesi gerekli ihtiyaçların hepten karşılanmasını sağlayabilirler. Vücut besinleri kendi içinde değişime uğratarak besin ihtiyacını karşılar hale gelir. Düzenli ve dengeli beslenmek sağlıklı yaşamı getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu