Dini BilgilerOkul

Müslümanlar Mekkeden Medineye Neden Göç Etmek Zorunda Kaldılar

Hz. Muhammed (s.a.v) Peygamber olduktan sonra küçük görülmüş Mekke’nin ileri gelen müşrikleri varken nasıl olurda Muhammed’e vahiy gelir denmiştir. Bundan ötürü Hz. Muhammed’i bekleyen zorluklar hatta işkenceye kadar zulümler vardır. İlk inananlara karşı aynı zamanda baskı uygulanmıştır. Hz. Hatice ilk Müslüman olanlardan olmuştur. En yakın desteği ailesinden gören Hz. Muhammed’i zor günler beklemektedir.

Mekke’de günahkar ve sapkınlıklarla dolu müşrikler yaşam sürmekteydi. Peygamber efendimizin vahiy alması sonucunda dışlanmıştır. İslam dinini yayma çabasında bulunsa dahi işkenceden kaçamamıştır. Herkes tarafından dışlanmış gerek toplum tarafından deli olarak ifade edilmiştir.

Müslümanlığı kabul edenler Mekke’li müşrikler tarafından eziyet ve zulüm görmüştür. Hatta Müslümanların mallarına dahi el koymuşlardır.

Baskıların her geçen gün artması sonucunda burada İslam dininin yayılmayacağını düşünmüştür. Mekkeliler bir müddet sonra üç yıl boyunca Müslümanlara ambargo uygulamıştır. Ekonomik, sosyal açıdan zor duruma düşen Müslümanlar artık burada yaşamayacağını düşünmüştür. Mekkeliler İslam dininin yayılması ve refah yaşama ulaşabilmek için Mekke’den ayrılarak Medine’ye göç etmişlerdir. Peygamber Efendimiz ile Hz. Ebu Bekir’le Medine’ye yerleştiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu