Okul

Yüzü Sirke Satmak Deyiminin Hikayesi

Yüzü sirke satmak deyimini hep somurtkan, yüzü asık her olaya olumsuz bakarak kızgınlık keyifsizlik halini anlatır. Mutsuz ve keyifsiz olan insanlar için kullanılan deyim olmaktadır. Hiçbir olaya karşı hoşnut olmayarak kendisini gösteren kişilerdir. Genellikle somurtkan olarak yüzü asıktır.

Evvel zaman içinde bal ve sirke satıcı yan yana tezgah kurarlar. Bal satan satıcı mutsuz olup yüzü asık şekilde tezgahında müşterilerini bekler. Aklında bin bir türlü düşünce vardır. Yüzü asık hoşnut olmadığını her halinden belli etmektedir.

İki tezgahı da ziyaret eden müşteriler sadece sirke alıp gitmeye başladılar. Bal satıcısı yanındaki sirkeciye “turşu kurma mevsimi değil, neden insanlar sirke alıyor?” diye sorar. Sirke fiyatına tazecik bal sattığını söyleyerek şikayet eder.

Sonunda bal satıcısı merak eder ve sorar “Kardeş sabahtır ben burada bal satıyorum, neden bu insanlar senden gelip sirke alıyor. Fiyatı da oldukça düşürdüm ama bir gelende gelip bal satın almıyor.” Bunun üzerine sirke satıcısı “Kardeşim senin elin bal satarken yüzün sirke satıyor, nasıl beklersin bu insanların senden bal satın almasını.” der. Bal satıcısı da müşterileri kendisine çekmesi için güler yüzlü neşeli olması gerektiğini anlamıştır. Her ne satarsa satsın insanlar satıcının durumuna davranışlarına dikkat ederek öyle hareket ettikleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu