Okul

Müslümanlarla Bizans Arasında Yapılan İlk Savaş Hangisidir

Mute Muharebesi, Doğu Roma İmparatorluğu (Bizanslılar) ve Müslümanlar arasında yapılan ilk muharebe olarak tarihe geçmiştir. Kudüs yakınlarında Mute Meydanında 629 yılında yapılmıştır. Savaşın sonucu kaynaklara göre kendilerinin zaferi ile sonuçlandığına yönelik olmuştur.

Peygamber efendimiz İslam dinini yaymak üzere büyük devletlerin padişahlarına elçiler göndererek İslam’a davet etmiştir. Bursa’ya elçi olarak Haris Bin Umeyr, Bizans imparatorluğuna bağlı olan Bursa iline gönderilir ve valisi tarafından şehit edilir. Hz. Muhammed bunun üzerine sefer hazırlıklarının yapılmasını emrederek Bizans imparatorluğunun üzerine ordu gönderme kararı alır.

Müslümanlar 3.000 kişilik bir ordu oluşturdular. Ordunun komuta edilmesi konusunda Muhammed, şu şekilde talimat verdi:

“Zeyd bin Harise’yi kumandan tayin ettim. Zeyd bin Harise şehit olursa yerine Cafer bin Ebu Talib geçsin. Cafer bin Ebu Talib şehit olursa, Abdullah bin Revaha geçsin. Abdullah bin Revaha da şehit olursa, Müslümanlar aralarından münasip birini seçip onu kendilerine kumandan yapsın.”

Müslümanlar 3.000 kişilik ordusu ile Bizans’ın üstüne giderek Mute Meydanında çetin savaş yaşanmıştır. Müslümanlardan üç sahabe şehit olur. Ordunun yönetimini Halid Bin Velid eline alarak devam etmiştir. Askeri deha olan Halid Bin Velid uyguladığı taktik ile Bizansı şaşırtarak ordunun bir kısmını bozguna uğratır. Bizans ordusunun sayısı Müslümanlardan çok daha fazla olmasından dolayı Medine’ye geri dönme kararı almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu