Okul

Bir Toplumda Hukuk Kurallarının Oluşmasında Etkili Olan Unsurlar Nelerdir

Toplumun menfaatlerini sağlayacak, düzeninin korunması ve vatandaşların ortak refahlarını sağlamak amaçlı olarak oluşturulan kamu destekli hak ve kanunlara hukuk denir. Hukuk adaletin sağlanmasını etkili olup belirlenen kuralların dışına çıkarak halkın huzurunu, güvenliğini ve menfaatlerini tehlikeye atma durumunda etkilidir.

Toplumun huzurunu, refahını, güvenliğini sağlamak için var olan hukuk kurallarının oluşmasında insanların kültürü, yaşama biçimi ve düşünceleri etkili olur. İnsanların düşüncelerine ve yaşamlarına göre şekillendirilir. Örneğin Türk hukuku ile Afrika hukuku bir olmamaktadır. İnsanların davranışlarına göre değişerek hukuk şekillenir. Gelişmiş medeniyetlerde hukuk kuralları daha ferah vatandaşların haklarını korumaktadır. Kargaşa, huzursuzluk, güvensizliğin önüne geçmek için hukuk kurallarına toplumların ihtiyacı vardır.

Hukuk kuralları insanların birbirlerine karşılı saygılı ve sevgili davranmalarına sebep olmaktadır. Toplumu oluşturan fertler arasında saygı çizgisi ve kişiler arasında sevgiyi birbirlerine aşılamada etkili olur. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik ve yaşananların önüne geçmekle kanun değişerek hukuk kurallarında değişiklikler sağlanır. Anlaşmazlıkları ve sorunların ortadan kalkmasında hukuk kuralları etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu