Okul

Mustafa Kemal Atatürk’e Mektup Örneği

Atam, size yazacağım bu mektup beni şereflendirdi göğsüm kabardı. Türk olmaktan bir kez daha gurur duyduğumu en içten dileklerimle söyleyebilirim. Vatan toprakları işgal altındayken sen kahramanlık gösterdin. Liderliğini göstererek Türk milletine cesaret örneği oldun. Vatan, millet sevgisini bize aşıladın. Ülkemiz her geçen gün dış güçler tarafından baskı altına alınırken sen bu hayasızca düzene dur dedin. Milli mücadele ile bir çok dünya ülkesine katkı sağladın. Seninle birlikte cephede savaşan atalarımızın kanıyla sulandı vatan topraklarımız. Ülkemiz iç ve dış düşmanlara karşı mücadele verirken senin önderliğinde bağımsızlığa giden yola adım attık.

Samsun’a ayak basman ile artık vatan toprakları huzur buldu. Türk milletine bir ışık oldun, gerek canını gerek malını ortaya koyan bizler için liderdin. Vatan, bayrak, din uğruna canını veren atalarımız adına koruyacağız. Senin yokluğunda zor günler geçirdik, senin ilan ettiğin Cumhuriyeti yıkmak isteyenler oldu. Sen bize gelecekte olacaklara karşı gençliğe hitabede mesaj bırakın;

“Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!”

O gün geldiğinde vatan toprakları içimizden olan insanlar tarafından işgal edilmeye çalışıldı. Seninle birlikte atalarımızın kurduğu Cumhuriyetimizi elimizden almak istediler. Merak etme atam hepsini bertaraf ettik. Silahımız yoktu, ellerimizde Türk bayrakları ile meydanlardaydık canımız pahasına vermedik. Vatan uğruna ölmeyi göze altık, kardeşlerimiz bacılarımız analarımız şehit oldu. Biz bu hayasızca akıma dur demesini bildik. Türk istiklali ve Cumhuriyetini kurtarmak için gerekli olan asil kan damarlarımızda mevcut. Sana mektubumu yazarken gözyaşlarımı tutamadım atam. Daha fazla uzatmadan seni çok sevdiğimi dile getirmek istiyorum. Sen huzurla uyu biz yaşadıkça Türk istiklali ve Cumhuriyeti daima muhafaza edilecek ve korunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu