Okul

Müzeler Neden Önemlidir

Müzeler bizim tarihimizin en güzel yüzüdür. Tarihi kalıntılar çok hassas bir şekilde arkeoloji bilimcileri tarafından çıkartılarak temizlenir. Tarihi anlatan o dönemin önemli sayılabilecek tarihi eserleri müzelerde sergilenir. Sosyal ve kültürel gelişimlerin elde edilmesi için ihtiyaç duyulur.

Yaşanan coğrafyada insanlar tarihini devamlı merak eder, o dönemlere ait eserlere ulaşmak için çeşitli yollar denerler. Yeni bir yaşam tarzı ve kültürel değer olarak görülmektedir. Her türlü kültür nesilden nesle aktarılmasında kullanılır. Nesilden nesle sosyal hayat anlayışı ve kültürün aktarımı için müzeler kurulmuştur. İnsanlar tarihi bilgilere, belgelere ve eşyalara müzelerde şahit olur. Tarihin o görkemli geçmişi müzelerde sergilenerek insanlara yol göstermektedir. Birer birikim yuvaları olarak günümüzde müzeler hizmet vermektedir.

İnsanların kitaplardan, arşivlerden öğrendiklerinden çok daha fazlası müzelerde bulunur. Adeta kendinizi o dönemde hissederek yaşarsınız. Sosyal hayattaki önemi gösterir, anlatarak müzelerdeki geçmiş yaşama şahit olunur. Geçmişimizi tanır, öğrenir ve yaşarız. Tarihi aydınlattığı gibi ilham vericidir. Kültürümüzün önemli bir kısmı müzelerde sergilenmektedir. Kendimizi ve tarihimizi tanımak için müzeleri kullanırız. Müzeler koruyucudur kendi bünyesinde sergilenen eşyalara sahip çıkılır, koruma görevi üstlenilmektedir. Unutulan ve zor hatırlanan değerli eşyalar sergilenir. İnsanların tarihi müzelerde sergilenmektedir. Devletlerarası ilişkilerin gelişmesinde önemli rolde üstlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu