Okul

Müzenin Kurulma Sebebi Ne Olabilir

Müzeler tarihi kültürümüzün en güzel şekilde yansıtılan yerlerdir. Bir milletin kendine özgü geçmişi, kültürü, örf ve adetleri müzelerde sergilenir. O ülkenin vatandaşının tarihine şahit olması, kültürünün en güzel şekilde yansıtılmasıdır. Günümüzde son derece önemli olan müzeler kültürel anlamda önemlidir. Tarihin değerli eşyaları, parçaları yayınlanır.

Günümüzün tarih bilimcileri, tarihi dönemleri incelerken arkeoloji biliminin yanı sıra o dönemin tarihi kalıntılarından yararlanırlar. Geçmişte yaşayan toplumların gelenek görenekleri, yaşam tarzları, kullandıkları araç gerekleri bu sayede şahit olurlar. Bir kültürün çalışmaların bir yerde bulunmasıyla orada da kültürel ilişkilerin olduğunu göstermektedir.

Yeraltında kalan tarihi eserlerin çıkartılmasıyla arkeoloji bilimi uğraş göstermektedir. Geçmişte yaşayan toplumların yaşamlarına dair bilgilere ulaşılır olmuştur. Kazı yapılarak bulunan eserler gün ışığına çıkarılarak insanlığa müzelerde sunulur. Bugün eserlere ulaşarak tekrar tarihi atmosferi yaşayabiliyorsak eğer müzeler sayesindedir. Devlet denetiminde olan müzeler korunaklı alanda tutulur. İçinde bulunan tarihi eserler kültürümüzün en önemli parçaları, belgelerimiz hepsi bulunmaktadır.

Müzelerin açılmasındaki hedeflenen amaç toplumun bilimi, sanatı, yaşam tarzını, yeraltı ve yerüstü zenginliklerini tanıma, bilimsel araştırmalara ışık tutmak ve tarihi bulguları insanlıkla paylaşmaktır. Asırlar boyunca yeraltında gizli kalan kültürel zenginliklerinde ortaya çıkmasıdır. Bir çok bilim dalı ile ortak çalışmalarda bulunarak çalışmalarına ışık tutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu