Okul

NASA Nedir

NASA (National Aeronautics and Space Administration) ya da Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi olarak Amerika Birleşik Devletlerinde uzay programı çalışmaları yapan kurumdur.

İnsanlık tarihi boyunca uzayı merak etmiş çeşitli araştırmalar içine girişmişlerdir. Uzay hakkında olan merak teknolojinin gelişmesi ile artmıştır. Evrenin içinde galaksilerden birisi içinde bulunduğumuz samanyolu galaksisidir. Evrende başka canlı varlığı olup olmadığı konusunda araştırma içerisine girmişlerdir. Uzaya gönderilen çeşitli araçlara NASA öncülük etmekte. Uzay araştırması içerisinde devasa teleskoplar icat edilerek uzay incelemesinde bulunmuşlardır. Dünyanın her tarafında uydular ve teleskoplar yerleştirerek uzay hakkında daha derinlemesine araştırma yapmıştır.

NASA’nın çalışma alanları uzaya yöneliktir. Dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olarak uzay incelemelerinde bulunmakta. Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay araştırmalarından sorumlu kurumdur. 29 Haziran 1958 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. İlk temeli NACA adı altında 1915 yılında atılmıştır. NASA adını 1958 yılında alarak çalışma alanını genişletmiştir. NASA hızla çalışmalarını genişleterek dünyada tanınan uzay araştırma kurumu olarak bilinmiştir. Ses getiren projelere imza atarak dünya genelinde faaliyetler yürütür hale gelmiştir. Apollo uzay mekiği programı gibi çalışmaları filmlere konu olmuştur. NASA tarafından Ay’a gönderilen uzay mekiği sayesinde ilk adım basılmıştır.

Kurulduğu günden beri bir çok bilimsel çalışmaya imza atmıştır. Uzayda yaptığı keşifler sayesinde gezegenler ve yıldızlar tespit edilmiştir. İnsanlığın tarihi boyunca aradığı soruların cevaplarına ulaşılmıştır. Uzay’da yaptığı keşiflerle adını sık sık duyurmuştur. Güneş sistemine yaptığı araştırmada yakınlarında bulunan Orion takımyıldızındaki 15 ön yıldızın keşfi sağlanmıştır. Evrene dair fikir sahibi olmamızı sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu