Sorular Cevaplar

Türk Kahvesinin Yanında Su Neden Verilir

Türk kahvesi milli kültürümüzün parçası olarak misafirlere ikram edilen gelenek ve göreneklerimizde yeri olan içecektir. Türk kahvesinin yanında küçük bir bardakta su ikramı yapılır. Suyun neden getirildiği neden ikram edildiği bir çok kişi tarafından bilinmez. Türk kahvesinin yanında getirilen su bir çok rivayete göre ortaya atılmıştır.

Kahvenin yanında su getirmek oldukça ince bir davranış olarak kabul edilir. Misafir önce suyu içerse karnının aç, önce kahvesini içerse karnı tok olduğu anlaşılırdı. Misafirlere böylece ikramlar yapılır el üstünde tutulurlardı. Hazırlanan güzel yemekler sunularak misafirler ağırlanmış olurdu. Atalarımız evine gelen misafirlerin aç mı tok mu olduğunu sormaktansa bu şekilde bir yöntem geliştirmişlerdir. Tarih boyunca ikramlar böyle yapılarak ağırlanır olmuşlardır.

Bir diğer rivayete göre eskiden padişahların yediklerini içtiklerini tadan çeşnicibaşıları varmış. Bunlar hazırlanan yemeği padişahtan önce tadarak zehirli olup olmadığını öğrenirlermiş. Fakat kahve demir cezvede tek kişilik yapıldığından dolayı kahvenin yanında su getirilirmiş. Padişah kahveyi içmeden parmağını kahveye batırıp ardından suya batırarak dağılışına bakarmış. İçinde zehir olup olmadığını böyle anlarmış.

Bir diğer rivayete göre kahvenin tadını tam alabilmek için ilk önce su içilerek boğaz temizlendiği söylenir. Kahvenin yanında suyun getirilmesi buna dayandırılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu