Okul

Neden Cumhuriyet Yönetimi Önemlidir

Milli mücadele döneminde ülkenin dört bir yanından halk destek vererek başarı sağlanmıştır. Ulus hanedanlık tarafından yönetilirken haksızlık diz boyu olmuştu. Ülkesi için mücadele eden kahraman Türk milletine verilebilecek en büyük armağandı Cumhuriyet. Demokrasi ile beraber seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun en büyük göstergesi haline geldi. Seçilen vekiller halkı mecliste temsil etmekte ve geleceklerine karar vermekteydi. Hükümetler kurularak halka hizmet eden kişiler başa gelmiştir. Hizmetini en iyi şekilde yapanlar seçim günü halkın desteğini alarak görevine devam etmişlerdir.

Ülke yönetiminde kayıtsız şartsız söz sahibi olan halk kendi geleceğini belirler. Alınacak önemli kararlarda referanduma gidilerek asil Türk milletinin takdirine sunulur. Ülkenin geleceği yine milletin olmaktadır. Otorite sağlandığı gibi yönetimde oldukça iyi şekilde devam ettirilmektedir.

Hak, hukuk, adalet sağlanan bir ülkede modernleşme kaçınılmaz olur. Adil bir şekilde yönetilen ülkede insan yaşam sürdürmek ister. Düşünce özgürlüğü gelişmeyi ve üretimi etkiler. Ekonomik olarak yatırımcıları kendisine çekerek gelişme sağlar.

Dünyada üzerinde pek çok ülke demokrasi temelleri üzerinde kurulan Cumhuriyet ile yönetilmektedir. Anayasanın sağladığı hak ve hürriyetler doğrultusunda modern devletler haline gelmişlerdir. Halkın isteği doğrultusunda kararlar alınarak gelecek belirlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu