Okul

Sümerler Hakkında Kısa Bilgi

Sümerler, tarihleri boyunca ilkleri yaşamış medeniyettir. İlk modern medeniyetin kurulması ve gelişmesinde öncülük etmiştir. Kimi tarihçiler tarafından tarihin başlangıç noktası olarakta gösterilir. Buluşlarını insanlığa armağan etmişlerdir.

İnsanoğlu tarihini araştırırken kökleri Sümerlere kadar dayanır. İlk yazının bulunduğu topraklarda medeniyet gelişmiştir. İlk devlet olmak özelliği bakımından insanlık tarihi için önem taşımaktadır. Sümer Tarihi araştırılan ayrı bir bilim dalı olarakta görülmüştür. 2000 yıl ve öncesine kadar yaşamlarını devam ettirmişlerdir. İnsanlığı tek çatı altında toplayarak toplum ve devlet olma özelliği kazandırmıştır.

M.Ö. 9000 yıllarında Hazar’ın kuzey bölgesine kurulan devlettir. Beyaz tenli çekik gözlü olmayan insanlar tarafından kurulmuştur. Tarihin ilk medeniyetinin inşası yapılmıştır. Onlar kendilerine Kenger diyorlardı. Zaman içerisinde diğer toplumlar tarafından Sümer ifadesi kullanılmıştır.

Sümerler tarihleri boyunca bir çok şehir devleti kurmuş yönetmiştir. Bunlar Nuh tufanına kadar dayanmaktadır. Her şehir devletinin ayrı yönetimi olması birbirleri arasında ekonomik savaşları tetiklemiştir.

Dini inançları mistik ve fantastik olarak gelişmiştir. Çok tanrılı dinlere inançları vardır. Her nesnenin tanrısı olduğu kabul edilerek ölümsüzlüğe inanılırdı. İnsanlar ve tanrılar arasında iletişim Ziggurat adındaki tapınaklarda olurdu.

Sümerler tarihin en uzun ömürlü devletidir.

Sümerler en önemli mirası yazıyı gelecek nesillere bırakmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu