Okul

Neolitik Çağ Nedir

Neolitik çağ, insanların yaşamlarını avcılık ve toplayıcılık ile sürdürdükleri çağı işaret eder. M.Ö. 10.000 yıl öncesini işaret eden çağda, yaşamsal olarak yemek ihtiyaçlarının sıkıntılı geçirdikleri dönem olmuştur. Bitkilerin keşfedilmesi ile tarımcılığa yapılan ilk adımların olduğu çağ denebilir. Avcılık yanı sıra kendi yerini hayvancılığa bırakarak insanlar için yaşanabilecek bir toplumu sağlamıştır.

Son buzul çağın yaşanması ile çeşitli hayvan ve bitki türlerinin zarar görmesine neden olmuştur. İnsanlar yaşamlarında yiyecek olarak arpa, buğday gibi bitkiler dışında hayvancılıkta koyun, keçi ve domuz gibi canlıları tüketir olmuştur. Dönemin şartlarının etkisinde kalınarak Neolitik devrimin yaşanması kaçınılmaz olmuştur. İnsanlar avcılık ve toplayıcılık yerine üretime başlayıp tarımcılık ve hayvancılığın gelişmesin sağlamıştır. Elde edilen bilgilerine göre ilk kez Ortadoğu ve M.Ö. 9000-7000 yılları arasında süreçlerinin sonlarına gelmeye çalışmışlardır.

Neolitik çağın Anadolu’nun güneyinde başlamış olabileceği düşünülmektedir. İlk olarak hayvan ve bitki türlerinin doğal olarak ortaya çıktığı bölge olarakta görülmüştür. Zamanla birlikte arkeolojik veriler tarafından düşünceler desteklenmiştir.

Neolitik çağın özellikleri;
İnsanlar artık hayvanları evcilleştirebiliyor olması,
Üretici olarak tarım yapmasını öğrenmeleri,
Köyler kurarak toplumsal yaşama adım atmaları,
Yaşamları için çanak çömlek yapma becerilerinin gelişmesi,
Sanat alanında heykelcilik, pişmiş topraklardan eserler ve süs eşyalarının yapılması sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu