Okul

Nevruz İle İlgili Haber Yazısı Örneği

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda ülkenin dört bir yanında Nevruz kutlamaları yapılması bekleniyor. Baharın gelişinin kutlanması ve şenlikler düzenlenerek karşılanması bekleniyor. Nevruz bayramı hazırlıklarının bir çok yerde yapıldığını görmekteyiz. Yüzlerce yıllık gelenek olan Nevruz bayramı bu yıl daha coşkulu geçeceğe benziyor.

Yeni gün anlamına gelen Nevruz, baharın başlangıcı olarak 20-21-22 Mart günlerinde kutlamalarla yapılmaktadır. Kültürel zenginliklerimizden olan Nevruz Türk, Arap ve Kürtler tarafından yüzlerce yıllık gelenektir. Osmanlı zamanında da bir çok kutlamalar yapılarak karşılanmıştır. Havaların ısınmasıyla birlikte baharın habercisi olacak Nevruz haftası oldukça renkli geçmişti. Halkların kardeşliği haline gelen Nevruz herkesi beklemekte. Belediyeler tarafından desteklenen Nevruz da ünlü sanatçılarında yer alması bekleniyor.

Nevruz’da insanlara iyi dileklerde bulunan devlet adamları, toplumsal barışın temennilerini bildiriyor. Sevinç ve mutlulukları birbirleri ile paylaşan unutmaya ve sorunları çözmeye son veriyorlar. Gelenek ve göreneklerin yüzyıllar boyunca daha yaşatılacağı, ülkemizde resmi bayram kabul edileceği açıklandı. Birlik ve beraberlik esas alınarak düzenlenen etkinlikler bizim yüzlerce yıllık dostluk ve kardeşliğimizi göstermektedir.

Çeşitli kültür ve milletler arasında barışı sembolize eden Nevruz Türk ve Türk devletleri tarafından kutlamalarla karşılanıyor. Nevruz Bayramı’nın insanlar arasında barış ve huzurun tesisinde araç olarak kutlanmaya devam etmesini diliyoruz.

11 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu