Okul

Hayvanları Neden Sevmeliyiz ve Korumalıyız Kompozisyon

İnsanlar dünyada yalnız değiller, yanlarında bir çok canlı vardır. Bunlar türlerine göre doğanın parçası halindedir. Hayvanlar şirinlikleri ve tatlılıklarıyla bizim en iyi dostlarımızdır. İnsanlar gibi onlarında sevgiye alakaya ilgiye ihtiyaçları vardır. Karşılık olarak kendilerine cevap vermemiz gerekir. Hayvanlar çok sevimli oldukları gibi kendini seven ve koruyan insanlara karşı sadakatlerini daima göstermişlerdir.

İçinde hayvan sevgisi olmayan, insanları da sevmez. Kimileri hayvanları korumak yerine zarar vermekte. İnsanlığa sığmayacak davranışlar yapmak, insanlığımızdan utandırmakta. Böyle kişiler cezalandırılmalı, yaptıkları davranıştan dolayı affedilmemelidir. Hayvanlarda haklara sahiplerdir, yaşama hakkı, özgürlük hakkı gibi bir çok hakları vardır. İnsan olarak üstün olabiliriz ancak bu onlara zarar verebileceğimiz anlamına gelme. Evimizde, bahçemizde sahiplendiğimiz bir çok canlıyı dost edinmeliyiz. Onlara bir tas yemek ve su vererek hayatlarını dahi kurtarmamız mümkün. Konuşmayan, dili olmayan bu canlılar dertlerini anlatamazlar. Onlar için bir şeyler yapmayı çok görmemeli, kucak açmalıyız destek çıkmalıyız. Hayvanlara olan sevgimizi daima göstermemiz gerekmektedir.

Hayvan haklarına sahip çıkmalı sevmeli ve korumalıyız. Unutmayalım ki, her hayvan sevgiye muhtaçtır. Biz insanlar nasıl sevgi olmadan kendimizi yalnız hissediyorsak onlar içinde ihtiyaç olduğunu bilmeliyiz. Yemek ve su vermek en önemli insanlık görevimizdir. Yaşamaları için bir şeyler yapıyorsak her gün onlarca hayat kurtarıyoruz demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu