Okul

Nevruz ve Hıdırellezin Toplumumuz Açısından Önemi

Türk kavimlerin M.Ö. 8. yüzyılına kadar dayanan olaylarından günümüze kadar gelmiştir. Nevruz Bayramı geçmişten günümüze Mart ayının gece ile gündüzün eşit kabul edildiği 21. gününde kutlamaları yapılır. Türkler için Ergenekon’dan çıkış günü olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda baharın geliyor olması doğadaki çiçeklerin açması kutlanmaktadır.

Nevruz, ilkbaharın gelişi olara kutlanır. Tarihten günümüze bayram olarak gelenekler halinde kutlanmıştır. Eski milli bayramlardan sayılarak nevruz gününde şiirler okunur, günün anlam ve önemi anlatılır, insanlara çeşitli konularda bilgiler sunulur. Manisa ilimizde nevruz bayramında mesir macunu şenlikleri düzenlenerek kültür yaşatılmaktadır.

Hıdırellez, Hıızr ile İlyas isimlerinin halk arasında yaygınlaşarak oluşan bayramdır. Hıdırellez adının oluşumu Hızır ve İlyas ismindeki kişilerin ölümsüzlüğüdür. İnsanlara ihtiyaç durumunda yardımına koşmaları olmuştur. Birisi karada yardım ederken diğeri ise denizde yardımcı olur. 6 Mayıs günü olup iki peygamberin bir araya gelerek Hıdırellez kutlamaları yapılmaktadır. Tüm İslam dünyasında coşku ile kutlanan bayramdır.

Nevruz ve Hıdırellez toplumu bir araya getiren bayramdır. İslam dünyasının birlikte hareket ederek kutlamalarda bulundukları bayramlar olmaktadır. İnsanların kaynaşması renkli zamanlar geçirmesinde önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu