Ramazan Ayının Müslümanlar İçin Önemi

Ramazan ayı hicri takvimin her dokuzuncu ayına denk gelir. Miladi takvime göre her yıl bir ay daha geriye kaymaktadır. Müslümanlar için kutsal sayılan Kuran-ı Kerim, Ramazan ayında indirilmiş olması kutsal ay sayılmıştır. Ramazan ayının Müslümanlar için ne gibi bir önemi vardır.

Kadir gecesi Müslümanlar için bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmiştir. Ramazan ayının içinde bulunarak 27. gecesinde Kuran-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi edilen dualar ve tövbeler kabul edilmektedir. Müslümanlar tarafından Kadir gecesi dualarla birlikte geçirilerek hayırlar işlenir. İslam alemi için en önemli gecelerden birisidir.

Bunlar dışında İslam dininde ibadetler arasında oruç tutulması gerekmektedir. Oruç ramazan ayında tutularak ibadet yerine getirilir. Ramazan ayı on bir ayın sultanı olarakta kabul edilerek bu ayda hayırlar işlenerek yardımlaşma ve dayanışma gösterilir. Ramazan ayında oruç tutulması emredilmektedir. Fakir fukara olanlar evlere davet edilerek karınları doyurulur. Allah’ın rahmeti insanların üstünde olduğu bilinmektedir. Bir çok Müslüman bu ayda oruç tutarak ibadetlerini çeşitli şekillerde meydana getirmektedir. Yemek yenmesi sofra hazırlanması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Maddi durumu yeterli olmayan kişiler ramazan aylarında kurulan sofralarda kendilerine yer bulur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz