Okul

Beden Dilini Kullanmanın Önemi

Beden dili insanların birbirleri arasında iletişim kurmak için kullandıkları iletişim yoludur. Sözlü olarak ne kadar konuşursak konuşalım, anlattıklarımız beden dili ile yetersiz kalabilir. Karşımızdakilere açık ve vücut dilini kullanarak anlatmak istediklerini anlatırsa anlaşılır olur. Beden dili duygu, düşünce ve ruh halimizi de katarak daha akıcı şekilde anlatım yapılmasını sağlar. O an heyecan, hüzün, kararsızlık vücut dili ile birleşmesi sonucunda anlatımlar yapılır. İnsanlar iletişim kurarken beden dilini kullanıp daha etkili şekilde anlatımlar yaparlar.

Beden dilini kullanırken duygu ve düşünceleri el, yüz ve vücut hareketlerimizle ifade ederiz. Karşımızdaki kişinin anlatmak istediğimizi anlaması gerekir. Yanlış vücut hareketleri sonucunda karşımızdaki kişiye yanlış bilgi aktarmış oluruz. Vücut dilinin kullanımında bonkör davranarak hareketlerden geri durmamalıyız. Kendimizi net şekilde göstererek karşımızdaki kişiye vurgulayabiliriz.

Beden dilinin önemi
Toplum içinde beden dilinin kullanımı oldukça azdır. Anlatılmak istenilenler sözlü şekilde anlatılması yetersiz olup beden diline ihtiyaç duyulmaktadır. Kullanılan beden dilinde imaj önemli olmaktadır. Beden dili ve sözlü iletişim uyum içinde kullanıldığı sürece verim alınır. Karşıdaki insanın doğru şekilde hareketleri algılayıp yorumlaması yeterli olur. Beden dilinde özgün şekilde duygular vurgulanarak anlatılmalıdır. Yapmacık ve basit sözlerde beden dilinin faydası olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu