Okul

Nitelikli İnsanın Ülke Ekonomisine Katkıları Nelerdir

Nitelikli insan kendisini geliştirmiş, akıllı ve başarılı olacağından toplumsal olarak ihtiyaç duyulur. Yaptıkları çalışma ve ilgilendikleri alanlar onların toplumsal etki yaratmalarına olanak sunuyor. Nitelikli insanlar yaptıkları işin sorululuğunu bilip üretken olarak yeniliklere açık yapıları vardır. Kendilerini bilmeleri ile ülke ekonomisine katkıda bularak gelişmelerine olanak sağlar.

Ülke ekonomisinde önemli konuma sahiplerdir. Yaptıkları işler sayesinde sayılı kişiler arasında gösterilerek ülke genelinde ekonomik, siyasi alanlarda gelişmesini ve yükselmesini sağlar. Nitelikli insanlar ülkelerin sahip olabileceği önemli değerlerden olmaktadır. Beyin göçünün olması ülkenin bilim alanında gelişmesini olumsuz etkilemektedir. Kendi ülkesinde görmedikleri değeri başka ülkelerde aramaya çıkarak kendilerini oralarda değerlendirirler. Nitelikli insan eğitimli olduğundan dolayı ülkesine hizmet ederek bir çok alanda kalkınmasını sağlayabilir. Düşünen ve üretici olan insan olmasından ülke ekonomisindeki yeri önemlidir.

Nitelikli insanlar yaptıkları ile toplumu yönlendirerek onların kontrolünü sağlayabilirler. Örneğin Atatürk, İsme İnönü, Erdoğan, Barış Manço gibi isimler nitelikli insan olup düşünceleri ile ülkelerine hizmet ederek ekonomik anlamda değer kazandırmışlardır.

Bir Yorum

  1. Erdoğan mı ????? Atatürkün yanına nasıl erdoğanı koyabilirsiniz ya bu nasıl bi düşünce tarzı ?!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu