Okul

Nüfusu Arttırmaya Yönelik Politikalar

Nüfus artışının düşük olduğu ülkelerde iş gücü ve genç nüfus oldukça düşüktür. Ülkede çalışacak olan gençlerin sayısı düşük olduğundan dolayı yeni iş potansiyelleri de düşüktür. Genç nüfusun az olan ülkelerde üretim sınırlı olup ekonomik olarak kalkınamazlar. Devlet tarafından ekonomik hareketlenme için çeşitli çalışmalar yapılır. Nüfus artışı son sayımlara göre az olması durumunda devlet harekete geçerek nüfus artışı sağlayabilir.

Nüfusunu arttırmak isteyen devletler halkını evliliğe teşvik ederek onlara destek çıkmalıdır. Evlilik yaşı gelen kişilere yardımlarda bulunarak onların ev kurmalarına imkan tanımaları gerekir. Genç nüfus sayesinde ülke hızlı şekilde kalkınabilir. Çocuk yapacak olan ailelere vergi indirimi ve çocuğun gençlik çağına gelene kadar ihtiyacının karşılanması adına aylık belli miktarda maaş bağlanabilir. Çocuk bakımı masraflı olacağından genel anlamda ihtiyaçlarının giderilmesi onlara bağlı şekilde olmalıdır. Genç nüfusun artışına yönelik izlenecek politikalar sayesinde ülke genç ve iş potansiyeli yüksek nüfusa ulaşır.

Bugün ülkemizde izlenen politika yeterli olmayarak yurtdışında nüfus arttırımına yönelik yapılan politika sayesinde hızlı şekilde büyümektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu