Sağlık

Sıcak Kompres Nasıl Yapılır

Sıcak Kompres; Vücudumuzda belirli bölgede ağrı, burkulma, stres, huzursuzluk yada kas krampları gibi durumlarda ağrının ortadan kalkması için o kısma yakmayacak derecede sıcak su batırarak yada dolu termoforu, ısıtılmış tuğla yada ütü ile ısıtılan havlu sarılıp o kısma uygulanır.

Sıcağın etkisi o bölgedeki damarların genişlemesini sağlayarak dolaşımın rahatlamasını sağlar. İltihabı azaltır hızlı şekilde iyileşme sağlar. Zarar gören kan, ölçmüş hücrelerin emilmesi ve yaraların iyileşmesi için bölgeye yeni hücrelerin gelmesini hızlandırmaktadır. Eczanelerde sıcak kompres veya ısıtma pedleri alarak aynı etkiyi görebilirsiniz. Ev yapımında sıcak kompres daha güvenli ve kolay olmaktadır. Vücudunuzun çene, yüz, göz, kulak, kollar ve bacak gibi yerleri için kullanılabilir. Genelde kişilerde baş ağrısı, yanık, kist ve şişme gibi durumlarda tedavi uygulanabilir.

Sıcak Kompres yapmadan önce bilinmesi gerekenler;
Kompres uygulanacak yerde en fazla bir dakika boyunca durmalı,
Rahatsız olduğunuz zamanında uygulamaya son verilmeli,
Diyabet hastaları, dikiş ve yaraların üzerine sıcak kompres uygulanmamalı.

Sıcak kompres en yaygın şekilde fizik tedavide uygulanır, ultrasyon titreşimi saniyede 20.000’nin üzerinde ses dalgası göndererek ısıtma yolu ile yapmaktadır. Kanama ve şişkinliğin emilmesini sağlıyor. Genellikle spor yaralanmalarında uygulanarak kısa sürede tedaviye ulaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu