Okul

Obeziteye Neden Olan Risk Faktörleri Nelerdir

Obezite çağımızın en yaygın hastalıklarından biridir. Her 3 kişiden 1’i obezite’dir. Teknolojinin gelişmesi insanların masa başında iş sahibi olması ve fast food ürünlerinin yaygınlaşması obeziteyi tetiklemiştir. Aşırı kilodan dolayı birçok insan kalp yetmezliği, kalp krizi gibi birçok hastalığa yakalanmaktadır. Kişinin yaş ve cinsiyetine göre ideal kilo oranı belirlenmiştir. Birçok kişi sağlıklı beslenemediğinden dolayı ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır. Obeziteye neden olan faktörleri gelin birlikte inceleyelim.

Genetik faktörler:
Aileden gelir, genelde metabolizmanın hızı ve yavaş çalışmasını etkiler. Kilo almanıza yol açabilir, yağların vücutta depolanma sıklığı gibi etkileri vardır. Aileden gelen genetik faktörler nesilden nesle aktarılır. Aile içinde anne veya baba kiloluysa çocuklardan biri veya bir kaçı kilolu olabiliyor.

Hareketsizlik: Gün içerisinde masa başında çalışan ve evde zaman geçiren ev hanımları hareketsiz kalır. Yedikleri ve içtikleri besinleri sindiremediklerinden dolayı vücutlarında biriken yağ ve karbonhidratlar kilo almalarına yol açar.

Diyet: Yedikleri ve içtiklerine dikkat etmeyen kişiler zaman içerisinde kilo alırlar. Fast food türünde yiyeceklerde donmuş yağ olduğundan vücuda alınan yağ oranı artar. Vücut yağı sindirerek vücutta depolamaya başlar.

Kullanılan ilaçlar: Psikolojik ilaçları kullanan kişiler genelde ilacın yan etkisinden dolayı kilo alırlar.

Çalışılan yer: Masa başı iş gibi hareketsiz bir işte çalışan biri gün içerisinde aldığı kalorileri yakamadığından vücutta depolanarak kilo alır.

obezite 1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu