Okul

İlk Yardımcı Olay Yeri Değerlendirmesini Niçin Yapar

İlk yardımın gerekli olduğu durumlarda doktor, hemşire, sağlık görevlisi önce çevrenin güvenliğini sağlamalıdır. Çevrede kendisine ve yaralıya zarar verebilecek gaz sıkıntısı, trafik, patlayıcı madde riski varsa ilk yardımı erteleyebilir. Önce kendi can güvenliğini sağladıktan sonra görevini yerine getirerek ilk yardımı uygulayabilir. Arabaların kazalarında araba motorunun açık olması olası tehlikeleri tetikleyebilir. Evde yapılacak ilk yardımda gazın açık olması sağlık görevlilerinin de canını tehlikeye atar. Yardım yapılacak bölgenin güvenliği sağlandıktan sonra yardım uygulanabilir. Bu tür hareketler yaralının ve sağlık görevlisinin hayatını kurtarabilir.

İlk yardımın uygulanacağı olay yeri önceden değerlendirilerek hareket edilmelidir. Gaz sızıntısından dolayı zehirlenen kişi için gaz vanası kapatılarak evin camları açılıp içerdeki gazın temizlenmesi sağlanır. Kişinin tedavi sürecinde önemli harekettir.

Kaza alanında olası kazaların önlenmesi için uygulanır. Kazazedelerin durumunun kötüleşmemesi için yapılır. Kaza yerindeki deliller hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için yapılır. Olay yerinde kullanılabilecek medikal araçlardan faydalanılır.

ilk yardim ambulans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu