Okul

Ocak Devlet İçindir Anlayışı Nedir

Osmanlı Devleti, duraklama dönemine girdiğinde ocak devlet içindir anlayışı görülmüştür. Ocak o dönemlerde ev hane anlamına gelmekteydi. Osmanlı devleti için ocak devlet içindir anlayışıyla beraber ana ocağı, devlet ocağı, asker ocağı gibi ocaklar devletin varlığının teminatı olduğunu göstermektedir.

Devletin yüceliği ve kutsiyeti insanlar için her şeyden önemli olduğu anlatılmaktadır. Bağlılık olarak algılandığından ocak devlet anlayışı kabul edilmiştir. Devletin bütün müesseseleriyle ilelebet yaşaması için kabul edilen anlayış olmaktadır.

Devletin bütünlüğü ve korunması için gerektiğinde ocaklar devlete hizmet eder. Devlet kendini toparlayana kadar korunarak siyasi zeminde, askeriye ve tebaanın devlete hizmet etmesi beklenir.

Ocak devlet içindir anlayışının görülmesiyle beraber devlet otoritesinin zayıflaması duraksama dönemlerinde görülen yeniçeri isyanlarından sonra anlayış zayıflayarak sona ermiştir. Her şeyin devlet için olması isyanları tetikleyerek artmasına sebep olmuştur. Halk zulüm yaşarken devlet otoritesi kendini korur hale gelmiştir. Ocak devlet içindir anlayışının son bulmasıyla birlikte halka gelen baskılar azalarak devlet yönetimi daha düzenli hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu