Okul

Türküler Neden Yazılmıştır

Türküler yaşanılan coğrafyanın kültürel değerlerinin harmanlanarak ortaya çıkan nadide eserlerdendir. Anadolu topraklarında yaşayan ozanların dilinden çıkan eserlerdir. Anadolu’nun yaşama şeklini, insanların isyanlarını, zulümlerini, kültürlerini, aşklarını anlatmaktadır. Türkler yaşanmışlıkların anlatımları olmaktadır.

Türküler, ozanların eserleri olmaktadır. Uzun yıllar boyunca çıktığı yörenin dilinde yer alarak hızla yayılmıştır. Kültürün korunması, aktarılması ve gelecek nesillere ulaşması için türküler kağıda yazılarak gelecek nesillere taşınmıştır.

Türkülerin yazılmasına ozanların azalması ve toplumun kültürel yapısının ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Kültürlerin gelecek nesle aktarılmasında türkülerinde önemi vardır. Ozanların azalması toplumun kültür yapısının değişmesine de sebep olmaktadır. Bu nedenle kültürel mirasların gelecek nesillere daha sağlıklı ulaşmasını olumsuz etkilemektedir. Gelenek ve göreneklere ait yöresel zenginliklerde türkülerle günümüze ulaşmıştır. Türküler ülkemizin ortak mirasını geleceğe taşımaktadır. Türkülerin yöresel olarak bölgelerin zenginliklerini aktarmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu