Okul

Öfke İle İlgili Atasözleri

İnsan sinirlendiği zaman ister istemez içindeki öfkeye yenik düşerek hareket eder. Kızgınlık insana beraberinde öfke getirdiğinden dolayı atalarımız insanların hataya düşmemesi için çeşitli nasihat ve ders verici sözler söylediler. Bunlar geçmişten günümüze ulaşarak kulağımıza küpe olmuştur.

Çabuk parlayan, çabuk söner: İnsan bir durum karşısında çabuk öfkelenip hareket ederse onun öfkesi kısa sürer. Öfkelendiği zaman çabuk sinirleri geçmektedir. Bazı insanlar hıncını bir şeylerden alarak öfkelerini kendince dindirirler.

Öfke ile kalkan zararla oturur: Sinirlendiğimiz zaman dahi kararlarımız ani olmamalıdır. Düşünmeden hareket etmenin bize getireceği zaman hayatımızı olumsuz şekilde etkiler. Ani hareket etmeli öfkemizi kontrol ederek sakince oturup düşünmemizi anlatır.

Kılıç kınını kesmez: Öfkeli birisi sevdiklerine ve yakınındakiler zarar vermez. Ne kadar öfkeli olursa olsun yanındakilere karşı kötü davranmayacaktır.

Keskin sirke küpüne zarar verir: Öfke, sinir, sertlik ve kaba kuvvet ne kadar çok olursa dönüp dolaşıp kendisine zarar verir. Kendisini yıpratır sağlığı olumsuz etkilenerek çevresi tarafından saygınlığını da kaybetmiş olur. İşleri ve dostlukları bozulup alt üst olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu